Rokycanova 784/9b, Olomouc +420 778 456 877 info@katpet.cz

  • Home
  • 7 kroků, jak si navrhnout kuchyň
Výběr kuchyně

7 kroků, jak si navrhnout kuchyň

7 kroků, jak si navrhnout kuchyni

Zařídit si kuchyň není nic jednoduchého. Pokud chcete kuchyň podle vašich představ, máme pro vás návod, jak si jsi navrhnout krok za krokem.

Napište si seznam základních prvků

Začít můžete třeba úvahou nad tím, co aktuálně v kuchyni máte a chtěli byste změnit. Ptejte se na základní otázky stylu i praktičnosti. Chcete police nebo klasické horní skříňky? Otevřené či uzavřené skříňky? A co pracovní ostrůvek? Jaký druh dřezu by se vám nejvíce líbil?
Zjistěte, jaká je vaše představa o nové kuchyni ještě před tím, než dorazíte do kuchyňského studia nebo k interiérovému návrháři.

Zvažte ideální rozmístění

Při rozmisťování jednotlivých prvků je třeba zvážit několik základních bodů:

Jak používám kuchyň? Přizpůsobte si návrh vašemu životnímu stylu a každodenním rutinám.

Otevřený nebo uzavřený prostor? Zaměřte se na to s jakým půdorysem pracujete. V designu bude hrát roli zda je kuchyň samostatná jednotka, spojená s jídelnou nebo součástí otevřeného prostoru s obývacím pokojem.

Trojúhelníkový design. Při navrhování pracovního prostoru extistují 3 hlavní prvky kuchyně, které by v ideálním designu měly tvořit trojúhelníkové aranžmá. Těmito prvky jsou očekávaně lednice, dřez a sporák. V ideálním případě by měly být vzájemně dostatečně blízko, aby byla příprava jídla efektivní, ale zároveň by neměly působit restriktivně.

Jaký tvar kuchyně bude nejvíce sedět do vašeho prostoru? Přemýšlejte nad tím, jak bude trojúhelník nejlépe sedět do vašeho prostoru. Zvažovat se dá mnoho možností: tvar U, rovnoběžný design, tvar L, otevřený prostor a mnoho dalších.

Nakreslete si ji

Nakreslete si tvar místnosti a jasně naznačte dveře a okna. Naplánovat skříňky a spotřebiče jde pak nejlépe s papírovými výstřižky nebo mazatelnou tužkou či perem, abyste mohli plán měnit podle vašich představ. Tento krok vám zároveň pomůže zjistit kolik chcete za kuchyň utratit na základě množství prvků, které jsou nutné k zaplnění prostoru.

 

Najděte design, který se vám líbí

Pokud jste došli až k tomuto kroku, je načase skutečně nasbírat nějakou tu inspiraci.
Při hledání inspirace zvažujte zda chcete, aby vaše kuchyň ladila s ostatními pokoji v domě nebo byla něčím jiná? Jaký styl skříněk se vám líbí? Jaké barvy a materiály v kuchyni chcete a jak je chcete použít?

Tento krok byste měli určitě udělat ještě předtím, než začnete na kuchyni pracovat.

Jaký styl by pro vás byl ten ideální?

Moderní: moderní design zapadá nejlépe do otevřených, světlých a minimalistických prostor. V tomto designu je dobré přemýšlet nad jednoduchými skříňkami, dobře zvolenou barevnou paletou a možná i několika výraznějšími prvky na ozvláštnění prostoru.

Tradiční: Při správné volbě prvků a doplňků může tradiční linka vypadat skvěle i v moderních domech. Jedním z typů tradičních kuchyní jsou “řemeslně vyráběné” tzv. Shaker kuchyně. Jsou nadčasové, nevychází z módy a dají se vyrobit v rustikálním, bohémském i moderním stylu. Narozdíl od tzv. vintage kuchyní jsou více minimalistické a méně zdobené a právě díky tomu nestárnou.

Populární venkovské kuchyně zahrnují často barevnou linku v pastelových barvách jako je levandulová, světlá modrá a nebo mátová.

Vintage kuchyně jsou pak opravdu stylově specifické. Působí zabydleně a útulně a jejich design bere v potaz zdobené úchytky, malované skříňky a perfektně lazené doplňky. Vintage kuchyně jsou skvělou volbou pro všechny milovníky starožitností, protože vaše sběratelské kousky půjdou s vaší linkou skvěle dokupy.

Stylů, z nichž můžete vybírat je mnoho. Ideální inspirací jsou blogy o interiérovém designu nebo starý známý Pinterest. V Katpet vám s inspirací a volbou stylu také rádi poradíme.

Volba materiálu

Tvrdé dřevo je nejlepší a nejodolnější materiál, který si můžete pro své kuchyňské skříňky vybrat.

Překližka je také dobrá volba a často o něco levnější než kuchyň z masivního dřeva.

Pokud chcete elegantní moderní design kuchyně:

Skříně z dřevovláknitých desek: jsou obvykle levné, ale mají dlouhou životnost a dávají vám zcela hladký povrch pro elegantní minimalistický vzhled.

Barevná paleta

Barva je asi tou nejdůležitější částí designu a první věc, které si každý všimne. Jednou z nejpopulárnějších barev je bílá a hned po ní krémová či světle šedá a jsou to ideální barvy ke kombinování dalších prvků kuchyně jako dlaždice, barvy stěn či doplňků. S neutrální barvou kuchyně můžete změnit vzhled celé místnosti, aniž byste museli vyměnit i kuchyňskou linku. Pokud ale chcete zapojit barev více, nebojte se najít zajímavé a perfektně sladěné barevné palety na internetu. Ať už jste milovník pastelů nebo tmavších odstínů, možností je nepřeberně.

Výběr pracovní desky

Kuchyňské pracovní desky musí pracovat s rozpočtem i vkusem. Laminát může zaujmout vzhledem různých materiálů a dá se o něj snadno starat. Rozhodněte se pro tu nejlepší kvalitu, jakou můžete.
Dřevo dodává teplo domova a je příjemné na dotek, ale vyžaduje pravidelnou péči.
Přírodní kámen může vypadat efektně a každý kus má jedinečný vzhled.
Umělé kompozity jsou odolné a snadno se o ně starají.
Nevylučujte však neobvyklejší materiály. Nerezová ocel vytváří profesionální vzhled; beton může vypadat krásně a barevně a sklo je také atraktivní jako pracovní plocha.